Un capitol important din handbalul juvenil băimărean se încheie odată cu retragerea lui Florin Mironescu din activitatea desfășurată în cadrul Academia de Handbal Minaur Baia Mare. După ani dedicați formării tinerilor sportivi și dezvoltării handbalului local, acesta a transmis un mesaj emoționant de despărțire, încărcat de recunoștință și respect față de oamenii alături de care a construit performanță.
Florin Mironescu a subliniat că perioada petrecută la Academia Minaur a fost una definitorie atât pe plan profesional, cât și sufletesc, marcată de victorii, sacrificii, emoții și numeroase momente memorabile trăite alături de copii, colegi și părinți.
„Se încheie un capitol important din viața mea profesională și sufletească. După atâția ani dedicați handbalului și copiilor crescuți sub culorile Academiei de Handbal Minaur Baia Mare, a venit momentul retragerii mele din activitate în cadrul acestui club”, a transmis acesta.
Antrenorul a vorbit și despre trofeul primit la despărțire, pe care îl consideră nu doar o apreciere a muncii sale, ci și o amintire simbolică a unei perioade care va rămâne mereu aproape de sufletul său.
În mesajul său, Florin Mironescu a adresat mulțumiri speciale lui Ștefan Blasco, Răducu Pop și Radu Mare, dar și tuturor colegilor care i-au fost alături de-a lungul anilor.
„Le doresc mult succes tuturor celor care duc mai departe acest proiect și sper ca handbalul băimărean să continue să formeze caractere și campioni”, a mai transmis fostul antrenor.
Retragerea lui Florin Mironescu marchează finalul unei etape importante pentru handbalul juvenil din Baia Mare, într-un club care a contribuit de-a lungul timpului la formarea multor generații de sportivi și la consolidarea tradiției handbalistice a orașului.
