Într-o lume politică în care fiecare își joacă rolul după direcția vântului de la centru, primarul comunei Jucu, Valentin Dorel Pojar, pare să fi renunțat complet la orice filtru de partid. Omul a spus-o pe șleau: „Miniștrii PNL din Guvern nu știu dacă este unul liberal autentic, ei sunt niște USR-iști care nu știu de unde le vin lor ideile idioate”.Citatul e de pus în ramă. De fapt, e o bijuterie pentru orice istoric care, peste 50 de ani, va încerca să înțeleagă de ce liberalismul românesc a ajuns să semene cu o dietă hipocalorică – fără gust, fără vlagă și, evident, fără efect.
Primarul Pojar nu e vreun nemulțumit de serviciu care trăiește din like-uri pe Facebook. El conduce una dintre cele mai prospere comune din România. Jucu, localitatea care acum două decenii era un sat cu ulițe pline de noroi, a devenit un pol economic cu investitori străini, infrastructură de invidiat și oameni care chiar au ce pune pe masă. Practic, dacă vrei să vezi cum ar fi putut arăta România dacă administrațiile locale ar fi fost conduse de oameni cu capul pe umeri și nu cu mâna în buzunarul bugetului, du-te la Jucu.
Așa că atunci când un primar ca el spune că miniștrii liberali par USR-iști, nu vorbește din frustrare, ci din constatare. Căci PNL-ul actual pare prins într-un experiment de identitate: un partid care se declară liberal, dar guvernează ca un tehnocrat cu febră; care vorbește despre dezvoltare, dar în același timp visează la „optimizări” și „comasări” de școli și spitale, de parcă Excel-ul ar ține loc de oameni.
„Avem noroc cu PSD-ul că mai ține în frâu niște măsuri care ne-ar spulbera pe toți”, spune primarul din Jucu. Iar aici e culmea ironiei politice a anului 2025: liberalii se roagă de social-democrați să nu-i lase să fie prea liberali. Practic, dacă n-ar fi PSD-ul la guvernare, am avea o țară de „eficienți” cu salarii tăiate și investiții înghețate.
Asta da liberalism – de manual… de economie politică absurdă.
Și poate că primarul Pojar a pus, involuntar, diagnosticul perfect pentru coaliția actuală: PNL-ul e în comă ideologică, PSD-ul îi ține aparatele în priză, iar miniștrii par niște elevi repetenți care au copiat prea mult din manualul greșit.Dacă îi asculți vorbind, ai impresia că se tem de succes – că orice idee bună ar fi o trădare de clasă.
Așa se face că în timp ce Jucu merge înainte, România merge în lateral.
Unii atrag investitori și creează locuri de muncă, alții atrag tabele Excel și creează confuzie.Unii administrează, alții filozofează.Unii ridică comune, alții coboară nivelul guvernării.
Și poate că, într-o zi, cineva din PNL va realiza că liberalismul nu înseamnă austeritate, iar dezvoltarea nu se face cu „reduceri de personal”, ci cu minte, viziune și puțin bun-simț administrativ.Până atunci, rămâne cum a zis primarul din Jucu: liberalismul e în Guvern, dar USR-iștii i-au furat identitatea.
