duminică, iulie 21, 2024
No menu items!
AcasăCulturăPremiile Festivalului Internațional de Artele Spectacolului ATELIER, ediția 29

Premiile Festivalului Internațional de Artele Spectacolului ATELIER, ediția 29

Premiul MUNICIPIULUI BAIA MARE

Se acordă Spectacolului PLACEBO, o producție a Teatrului Municipal Baia Mare – Trupa ”eX-CENTRIC DANCE TEAM”

Premiile juriului tinerilor actori ai Teatrului Municipal Baia Mare

Premiul pentru cea mai bună tânără actriță

Nominalizări :Ioana Cheregi pentru rolurile OLLIE, FEMEIE din spectacolul POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Crina Andriucă pentru rolurile GALE, FEMEIE din spectacolul POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Ecaternia Lupu pentru rolurile DVORI, PROCUROARE din spectacolul JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE, de la Teatrul de Stat Constanța

Premiul se acordă actriței Ecaternia Lupu pentru rolurile DVORI, PROCUROARE din spectacolul JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE, de la Teatrul de Stat Constanța

Premiul pentru cel mai bun tânăr actor

Nominalizări :Andrei Stan pentru rolurile MOE, BĂRBAT din spectacolul POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Nicholas Cațianis Jr. Pentru rolurile BRUNO și ALTE PERSONAJE, din spectacolul NAUFRAGIAT! de la Teatrul Maria Filotti Brăila

Ștefan Mihai pentru rolurile Șmulick / Avocat din spectacolul JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE de la Teatrul de Stat Constanța

Premiul se acordă actorului Andrei Stan pentru rolurile MOE, BĂRBAT din spectacolul POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare.

Premiile pentru ce mai buni tineri actori sunt finanțate de Primarul Municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheș.

Premiul special al ”Asociației Atelier 92”

Premiul se acordă domnului Nicholas Cațianis Jr. Pentru rolurile BRUNO și ALTE PERSONAJE, din spectacolul NAUFRAGIAT! de la Teatrul Maria Filotti Brăila

Premiul ”Petru Maier Bianu” pentru muzică de scenăPremiul se acordă domnului Juanjo Ballester, pentru muzica spectacolului AIGUA produs de XA ! TEATRE din Valencia, Spania

Premiile juriului Festivalului Internațional de Artele Spectacolului ATELIER, ediția 29

Juriul Festivalului Internațional de Artele Spectacolului ATELIER, ediția 29, format din doamnele Ioana Crăciunescu, Mirela Herghelegiu și domnul Victor Scoradeț, au acordat următoarele premii:

Premiul ”Gheorghe Dinu” pentru scenografie

Nominalizări:Pep Aymerich & Miquel Ollé pentru scenografia spectacolului FRESH AIR, de la Compania Anna Confetti Spania

Răzvan Bordoș pentru scenografia spectacolului JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE, de la Teatrul de Stat Constanța

Anda Pop pentru scenografia spectacolului POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Premiul se acordă scenografei Anda Pop, pentru scenografia spectacolului POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Premiul pentru coregrafie

Nominalizări:Florin Fieroiu pentru coregrafia spectacolului NUNTA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Alba Blanco & Sara Gil pentru coregrafia spectacolului Aigua, de la XA Teatre din Valencia, Spania

Arcadie Rusu pentru coregrafia spectacolului PLACEBO, de la Teatrul Municipal Baia MarePremiul se acordă coregrafilor Alba Blanco & Sara Gil pentru coregrafia spectacolului Aigua, de la XA Teatre din Valencia, Spania

Premiul pentru cea mai bună actriță

Nominalizări :Törteli Nadin pentru rolul Schmürz, din spectacolul SCHMURZ, de la Teatrul „Szigligeti” Oradea– ANSAMBLUL PROFESIONIST NAGYVARAD

Crina Andriucă pentru rolurile GALE, FEMEIE din spectacolul POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Sebők Maja pentru rolul Constanze Weber, soția lui Mozart din spectacolul AMADEUS produs de PINCESZINHAZ SZEGED (UNGARIA) & ARADI KAMARASZINHAZ

Premiul se acordă actriței Sebők Maja pentru rolul Constanze Weber, soția lui Mozart din spectacolul AMADEUS de la PINCESZINHAZ SZEGED (UNGARIA) & ARADI KAMARASZINHAZ

Premiul pentru cel mai bun actor

Nominalizări :Cătălin Mareș pentru rolurile din spectacolele NUNTA și POMONA, de la Teatrul de Nord Satu Mare

Ștefan Mihai pentru rolurile Șmulick / Avocat din spectacolul JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE de la Teatrul de Stat Constanța

Ciprian Chiricheș pentru rolul Louis de Rougemont din spectacolul NAUFRAGIAT! de la Teatrul Maria Filotti BrăilaPremiul se acordă actorului Ciprian Chiricheș pentru rolul Louis de Rougemont din spectacolul NAUFRAGIAT! De la Teatrul Maria Filotti Brăila

Premiul special al juriului

Premiul se acordă spectacolului FRESH AIR, produs de Compania Anna Confetti din Spania

Premiul pentru regie

Nominalizări :Tapasztó Ernő pentru regia spectacolului AMADEUS produs de PINCESZINHAZ SZEGED (UNGARIA) & ARADI KAMARASZINHAZ

Pep Vila pentru regia spectacolului FRESH AIR, produs de Compania Anna Confetti din Spania Biel Jorda pentru regia spectacolului Aigua, produs de XA Teatre din Valencia, Spania

Premiul se acordă regizorului Tapasztó Ernő pentru regia spectacolului AMADEUS produs de PINCESZINHAZ SZEGED (UNGARIA) & ARADI KAMARASZINHAZ

Premiul pentru cel mai bun spectacol

Nominalizări:NUNTA de la Teatrul de Nord Satu Mare JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE de la Teatrul de Stat Constanța SCHMURZ, de la Teatrul „Szigligeti” Oradea– ANSAMBLUL PROFESIONIST NAGYVARAD

Premiul se acordă spectacolului SCHMURZ, o nebunie de teatru fizic, produs de Teatrul „Szigligeti” Oradea– ANSAMBLUL PROFESIONIST NAGYVARAD

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
Nord Consulting Borsa

Cele mai populare

Comentarii recente