luni, iulie 22, 2024
No menu items!
AcasăSportRomânia U21 – Spania U21 0-3. Tricolorii nu au putut să producă...

România U21 – Spania U21 0-3. Tricolorii nu au putut să producă surpriza în Ghencea!

România U21-Spania U21  0-3 Tricolorii nu au putut să producă surpriza în Ghencea!

Tricolorii” mici nu au putut să producă surpriza în debutul la turneul final care se dispută în România şi Georgia. 21.000 de fani aflaţi în tribunele Stadionului Steaua.Abel Ruiz a semnat o ratare incredibilă pe finalul primei reprize. Nu a reuşit să marcheze cu poarta goală. Fără şut pe spaţiul porţii în primele 45 de minute, ibericii s-au descătuşat după pauză. Baena a deschis scorul în minutul 55, iar Miranda a redus la tăcere publicul din Ghencea cu reuşita din minutul 62. În al cincilea minut al prelungirilor, Sergio Gomez a stabilit rezultatul final din lovitură liberă.La finalul primei etape din Grupa B, Spania U21 şi Ucraina U21 au câte trei puncte. Pentru tinerii tricolori urmează duelul cu galben-albaştrii.Tricolorii mici” se află la a treia participare consecutivă la EURO 2023, având în total patru prezenţe, după ce au participat şi la ediţia din 1998, tot din postura de ţară gazdă.România U21 a atins cel mai bun rezultat în 2019, atunci când se califica în semifinalele turneului final european, şi de asemenea obţinea biletele pentru Olimpiada de la Tokyo